علت درد و سوزش پوست سر چیست ؟ اینجا بخوانید !

علائم پوستی می توانند نشانه بیماری های مختلفی باشند. البته عوامل زیادی در این مورد وجود دارند که به طور موضعی ممکن است پوست سر را دچار سوزش و یا درد و التهاب نمایند. در این مقاله به بررسی علت های درد گرفتن و سوزش پوست سر می پردازیم و با ما همراه باشید.

علت درد و سوزش پوست سر چیست ؟

درد گرفتن پوست سر می تواند تحت عوامل مختلفی ایجاد شود که بعضی از آنها خبر از نوعی بیماری می توانند بدهند !!!! پس مهم است که شما اطلاعات عمومی خوبی در این مورد بدانید که از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای شما پیش آید جلوگیری کنید.

عواملی که باعث درد گرفتن و سوزش پوست سر می شوند :

  • کشیده شدن پوست سر

اگر شما از مدل موهایی استفاده می کنید که موجب کشیده شدن مو می شود اغلب دچار درد پوست سر می شوید. کشیده شدن مو باعث کشیده شدن پوست سر شده و باعث تحریک آن  و درد گرفتن و گاهی هراه با سوزش و خارش می شود. معمولا استفاده از کلیپس ها به صورت کشیدن مو در خانم ها و یا بدخوابیدن و استفاده از کلاه ایمنی در مردان باعث این اتفاق دردناک می شود. شما به راحتی می توانید با کنترل این عوامل از این مشکل جلوگیری کنید.

عوامل درد و سوزش پوست سر

  • بیماری های داخل سر

بیماری هایی هستند که ممکن است در داخل جمجمه شما شکل گرفته باشند و شما از آن بی خبر باشید ! بعضی از تومور ها می توانند باعث تحریک قسمت زیادی از محیط اطراف خود شوند که ممکن است پوست سر شما هم از آن محیط باشد !

  • گزیده شدن توسط حشرات

گزیده شدن توسط حشرات می تواند یکی از عوامل مهم در این حوزه باشد. به عنوان مثال گزیده شدن توسط پشه ها یکی از عوامل درد و سوزش پوست سر می باشد. موجودات دیگری نیز مانند عنکبوت ها می توانند شما را نیش زده و باعث سوزش شدید همراه با درد پوست سر باشد.

سوزش و درد پوست سر

  • کیست

گاهی اوقات در زیر پوست کیست هایی به وجود می آیند که باعث تحریک مقطعی پوست می شوند. به این صورت که کیست به وجود آمده یک ناهمواری شدید در پوست ایجاد کرده و درد و سوزش برای پوست ایجاد می کنند.

  • واکنش آلرژیک

حساسیت و آلرزی می تواند برای افراد مختلفی باعث مشکلاتی  در پوست سر شود. واکنش های آلرژیک می تواند از حساسیت شما به مواد غذایی مختلف ،  حساسیت به مواد شیمیایی و به هرچیزی که حساسیت دارید ایجاد شود. این واکنش ها علاوه بر درد و سوزش علائمی همچون خارش و قرمزی پوست سر را در پی دارد.

حساسیت پوست سر

  • عفونت‌های سلولهای پوستی

    گاهی اوقات ایجاد شدن عفونت های پوستی می تواند برای شما التهاب پوستی ایجاد کند. اگر شما به روش های نادرست موهای خود را خشک کنید می تواند سبب شکسته شدن ساقه مو و از بین رفتن فولیکول مو ها شود و پوست شما را ملتهب و عفونی کند.

البته اگر پوست سر شما دچار خشکی و خراش هایی باشد می تواند یک بستر مناسب برای ایجاد عفونت های پوستی باشد. این ها باعث قرمزی پوست سر نیز می شوند.

  • بیماری‌های ویروسی که موجب زخمهای پوستی می‌شوند همانند زونا و سرخک

یکی از بیماری های ویروسی زونا می باشد. زونا یکی از عوامل ایجاد آبله مرغان می باشد که پس از درمان آبله در شاخ قدامی نخاع باقی مانده و منتظر نوعی تحریک و یا نقص سیستم ایمنی می مانند. در صورت وجود هرکدام پوست را دچار نوعی تحریک شدید به همراه درد و سوزش می کند.

  • آکنه

آکنه می تواند یکی از عوامل ایجاد کننده تحریکات پوستی باشد. از عوامل به وجود آمدن آکنه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

آکنه پوست سر

۱- وجود غدد چربی فعال در سطح پوست در دوران بلوغ

۲- بسته شدن مجرای خروجی چربی پوستی

۳- وجود باکتری های خاص روی چربی پوستی

آکنه باعث ایجاد جوش هایی روی پوست سر شود و گاهی التهابات شدیدی را در بر دارد. اگر در پوست سر خود دچار آکنه شدید می توانید ب اروش های ساده ی خانگی آن را رمان کنید. اما احتیاط لازمه ی این کار است. در صورت شدید بودن التهابات باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. البته استفاده از ماسک های تقویت کننده پوست و مو نیز در روند درمان موثرند.

استفاده بیش از حد از شیرینی جات و مواد قندی نیز باعث ایجاد زخم هایی روی سر می شوند. بهترین کار برای رهایی از سوزش و درد پوست سر علت شناسی ست. مواد غذایی مصرفی در هفته ی طی شده را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز به زشک تمامی مشاهدات خود را دذکر کنید. با آرزوی سلامتی.